Астрономи за допомогою космічного телескопа "Джеймс Вебб" (JWST) зазирнули на мільярди років назад і виявили ниткоподібне розташування 10 галактик, що виникли лише через 830 мільйонів років після Великого вибуху.

Ця тонка нитка (називається філаментом) дає змогу вченим краще зрозуміти, як формувалися скупчення ранніх галактик, розповідають ostannipodii.

"Я був здивований тим, наскільки довгим і вузьким є цей філамент", - сказав один з дослідників, професор Сяохуей Фань з Аризонського університету в Тусоні.

"Я очікував знайти дещо, але я не очікував такої довгої, чітко тонкої структури".

Дві статті на цю тему були опубліковані в журналі The Astrophysical Journal Letters.

Філамент скріплений квазаром - великою галактикою з "яскравою" надмасивною чорною дірою в центрі.

Команда вважає, що цей тонкий філамент одного разу перетвориться на масивне скупчення галактик. Більш розвинені скупчення галактик - такі як скупчення Волосся Вероніки у ближньому Всесвіті - налічують понад 1 000 галактик.

Дослідники вважають, що довжина філамента становить приголомшливі 3 мільйони світлових років.

"Це одна з найбільш ранніх філаментарних структур, які люди коли-небудь знаходили пов'язаними з далеким квазаром", - говорить перший автор однієї зі статей, астрофізик з Університету Аризони доктор Фейге Ванг.

Це перші результати програми JWST під назвою "Спектроскопічний огляд зміщених гало в Епоху реіонізації" (ASPIRE).

Ідея полягає в тому, щоб зазирнути далеко назад у Всесвіт за допомогою JWST і виділити 25 квазарів, що з'явилися в перший мільярд років після Великого вибуху. Цей час відомий як Епоха реіонізації, коли в ранньому Всесвіті почали формуватися галактики та квазари, але оскільки це було так давно, їх важко помітити.

"Останні два десятиліття досліджень у галузі космології дали нам надійне розуміння того, як формується та розвивається космічна павутина", - сказав професор астрофізики Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі Джозеф Хеннаві. "Мета ASPIRE - зрозуміти, як включити виникнення найбільш ранніх масивних чорних дір у нашу нинішню історію формування космічної структури".
 
Comments (0)
No login
Login or register to post your comment